Son Dakika Haberler

TUT’DA YAPILACAK DÜĞÜNLERE KORONAVİRÜS DÜZENLENMESİ

TUT’DA YAPILACAK DÜĞÜNLERE KORONAVİRÜS DÜZENLENMESİ
Okunma : 1.073 Kere okundu Yorum Yap

            17.08.2020 Tarihi’nde Kaymakam Muhammet TUGAY Başkanlığında Toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Tarafından Alınan Kararlar Doğrultusunda “Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler Yayınlandı

İşte o Hususlar

Genel Hususlar

1. İlçemiz genelinde salonlarda ve açık alanlardaki düğünler 12.30-15.00 / 16.00-18.30 / 19.30-22.00 saatleri arasında en fazla 2,5 saat süre ile gerçekleştirebilecektir.

2. Açık alan/kır/bahçe/köy/sokak düğünlerinde düğünden en az 48 saat önce en yakın kolluk kuvveti birimi ve ilgili mahalle/köy muhtarına bu kararda belirtilen kurallara uyulacağına dair taahhütname verilecektir.

3. Düğün yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak, maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacaktır. Ayrıca maskelerin düğün sürecinde de takılması (gelin, damat, nikâh memuru ve şahitler dâhil olmak üzere) sağlanacaktır.

4. Misafirlerin oturma düzeni masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecektir.

5. Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama, sarılma yapılmayacak, mesafe korunacaktır.

6. Takı merasimi, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacaktır.

7. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulacaktır. Ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilecektir.

8. Bu genelge kapsamında düğün yapılacak mekânlarda/alanlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacaktır (sadece gelin ve damadın dansları hariç). Misafirlerin dinlemesine yönelik mevlit, ilahi dinletisi ve müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecektir

Amber Tutal

Tut Haber