Son Dakika Haberler

KUTLU’DAN PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI AÇIKLAMASI

KUTLU’DAN PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI AÇIKLAMASI
Okunma : 1.106 Kere okundu Yorum Yap

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu,Pulmoner Rehabilitasyon Haftası sebebiyle bir açıklama yaptı.

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu;

“Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

 

 Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

 

  1. Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması,
  2. Fiziksel aktivite kapasitesinin korunması ve arttırılması
  3. c) Hastalığın ilerlemesini önlenme,
  4. d) Egzersiz toleransının artırılması,
  5. e) Sağlık durumunun iyileştirilmesi,
  6. f) Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,
  7. g) Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,
  8. h) Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,
  9. i) Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması
  10.  j) Sağ kalımda artış sağlamasıdır.

 

Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?

 

Nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir. Sigara ve tütün ürünlerine bağımlılığı olanlarda pulmoner rehabilitasyon aktivitesi ayrı bir önem arzetmektedir.

 

Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nelerdir?

 

Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Hasta ve ailesine eğitim verilmesi, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri ve gerektiğinde beslenme desteği pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.

 

 

 

 

 

Pulmoner rehabilitasyon ne kadar süre ile uygulanır?

 

Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız.

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, yerel medyayı ve tüm halkımızı birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

Katkılarınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz