Son Dakika Haberler

KINALI ELLER SANATLA BÜTÜNLEŞİYOR

KINALI ELLER SANATLA BÜTÜNLEŞİYOR
Okunma : 1.488 Kere okundu 1 Yorum

Tut İlçesi’nde Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur tarafından ortaklaşa düzenlenen kurslara katılan kadınlar hem meslek öğreniyor hemde evlerine katkı sağlıyorlar

Tut Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Mustafa Uyar, kurslara ilişkin yaptığı açıklamada, “15 aydır Tut Halk Eğitim Merkezinde müdürlük görevi yapıyorum. Biz Tut Halk Eğitim Merkezini halkımızın merkezi haline getirdik, parolası ve düsturuyla hareket ettik. Öncelikle Halk Eğitim Merkezin noktasında çalışmalar başladık. İçeriden de bunu gördünüz. Tut Halk Eğitim Merkezi şuan Adıyaman Halk Eğitim Merkezleri içerisinde fiziki anlamda en iyi diyebileceğimiz Halk Eğitim Merkezi yolunda ilerliyor. Bunun yanında İş-Kur kapsamında açtığımız 7 tane kursumuz 2016 yılında 7 tane İş-Kur kurslarıyla Tut İlçemize 370 bin TL’lik katkı sağladık. Bizim bu sene belkide yaptığımız en iyi işlerden birisi 370 bin lira Tut için Adıyaman ilçeleri içerisinde Tut 370 bin lira bir girdi sağladık. Bunun yanında hanımlarımız sizlerde onların çalışmalarını yakından incelediniz, burada bayanlar, hanımefendiler gerek sosyalleşmelerini sağlıyorlar, kalabalık ortamda kendilerini ifade etme imkanı buluyorlar, öz güvenlerini sağlıyoruz. Bunun yanında kendilerine de psikolojik destek sağlamış oluyorlar, bu noktada çalışmalarımızın gelişmesi noktasında teşvik ediyoruz” dedi.

– KURSLARIMIZ ARTIYOR

Kursların arttığını vurgulayan Uyar, şöyle devam etti: “Burada ahşap süsleme ürünleri, bayanlar bunları boyama şeklinde yapıyorlar. 3 boyutlu resim dediğimiz bir süre kabak süslemeciliği yaptık, her türlü figürü kabaklar üzerine işledik, örnekleri mevcut. Köylerimizde 4 tane halı kursumuz var. 1990 yıllarında iflas olan Tut’un Akçetepe ve Kaşlıça köylerinde 4 tane halı kurslarını açtık. Orda da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bir tane daha ilave edeceğimiz husus var, bayanlarımız genelde okuma yazma bilmiyorlar, kurslara katılarak onların okuma yazma kurslarına da geçmelerini teşvik ediyoruz. Bu noktada da okuma yazma oranının yükseltilmesinde de hizmet sunmaya çalışıyoruz. 2016’nın sonu itibariyle Halk Eğitim Merkezi olarak bir spor merkezi ilçemize kazandırdık. 60 bin liralık bir projeydi. 60 bin lira bir proje kapsamında 45-50 tane gerek bay, gerekse bayan kursiyerlerimiz orada hizmet alıyorlar, sağlıklı bir şekilde faliyette bulunuyorlar”

– ÖNCELİĞİMİZ KAR DEĞİL

Amaçlarının para kazanmasının dışında olduğuna dikkat çeken Uyar, “Önceliğimiz kar elde etmek değildir. Burada sergi salonumuz olsun istedik. 1992 yılında kurulan bir Halk Eğitim Merkezinin elinde sergilenecek hiçbir ürünü yoktu. Biz Mayıs ayından bu yana Halk Eğitim Merkezinin büyük bir sergi salonun olmasını istedik, bunu şuan itibariyle küçükte olsa sağladık. İl Milli Eğitim Müdürümüzün katkılarıyla Halk Eğitim Merkezinin üst katına bir teras katına oluşturularak orada büyük bir sergi salonu yapmayı arzuluyoruz, o para da geldi. Kaymakamlık bütçesi de bulunuyor. Yazın orayı büyük bir sergi salonuna kavuşturacağız, tabii ki biz Halk Eğitim Merkezinin çalışmalarına finansör olması noktasında Ankara’daki fuarlarda bunları Adıyaman tanıtım günlerinde kullanılacak, bu sene iptal oldu, tanıtamadık ama Adıyaman’daki 2. İnşaat Mobilya Fuarında resmi kurum bizdik” diye konuştu.

– İLK DEFA ELİMİZE FIRÇA ALDIK

Öğrencilerden Hülya Baykara ise “Doğma büyüme Tut İlçesi’ndeyim, ev hanımıyım, böyle bir işi ilk defa elimize aldık. Hiçbir zaman fırça almamıştık şimdiye kadar ama buraya geldik, güzel tepsilerimizi yapıyoruz, her şeyi yapabiliyoruz. Artık kadınlar için böyle şeylerin yapılması her zaman için iyi olur. Bir eve katkı olsun olmasını her zaman isteriz. Burada tepsi yapıyoruz, kumbara yapıyoruz, büyük aynalar yapıyoruz, çerçeve sehbalar işte bunların hepsini yapıyoruz. Eşim bana her zaman güvenir. ‘Hülyam sen her şeyi yaparsın, her zaman’ der. ‘sen her zaman yaparsın, en güzelini yaparsın’ ev hanımları gelsinler böyle şeyler olduğu zaman ama biz her zaman için istiyoruz. Kadınlar için böyle işler olsun çok iyi bir şey, burada iş sahası fazla olmadığı için hiç değilse kadınların biraz katkısı olur, bundan sonrada öğrendiklerimizi sürekli yaparız. Satış olduğu taktirde yaparız” dedi.

– EVDE OTURMAK İYİDİR

Fatma Akçakoca da şöyle konuştu: “Evde durmaktan çok çok iyi, çok iyi buluyorum, her yönden bir terapi gibi olsun, bişey öğreniyoruz. Eve katkı her yönden çok çok iyi bir şey, keşke her zaman böyle iş alanı olsa yapsak, bunları evde değerlendirebiliriz çünkü güveniyoruz, yapıyoruz, yerini bulunca satarız, para kazanırız. Bizde katılalım dedik, inşallah kısmet olur, yaparız, öğreniriz. Yakınlarım gördüğü zaman çok mutlu oluyorlar, bizde böyle yetenek olduğunu bilmiyorduk, mesela buraya geldik, bu yeteneğimizin olduğunu öğrendik, ev hanımlarına mesajım ise gitsinler, bulsunlar, istesinler, yapsınlar, istedikten sonra her şeyi yaparlar” –

ÖZGÜVENİMİZ GELDİ

Kursiyerlerden Zeynep Özdemir de “Buraya geldik, öz güvenimiz geldi, özellikle geldiğiniz için teşekkür ederiz, ilk gelmemize vesile olan Halk Eğitim Müdürümüze teşekkür ederiz, özellikle ve onun sayesinde Nuriye hocamız bu işe ilk adımı attıran bize ve onunla çalışıyoruz burada. İlkokula gitmiştim ama daha önce hiç bu tür işleri yapmadım, önceden bu kadar yeteneğim yoktu, yakınlarımız gördüğü zaman onur duyuyorlar, iyiki bu kadar beceriklisiniz, böyle çalıştığımız için çocuklarımız daha çok seviniyor” diye konuştu.

– HALK EĞTİM ÇOK MODERN OLDU

Fatih Ortaokul Müdürü Mehmet Akif Akgün de şunları söyledi: “Yaklaşık 2 senedir buradayım, sayın müdürümüzle 2 yıldır beraber çalışıyoruz. Biz buraya ilk geldiğimizde sayın müdürümüzde buraya gelmişti. Bura çok kötü bir durumdaydı, yaklaşık 2 yıl içerisinde şuanda gördüğünüz gibi bu hale geldi. Çok modern, çok güzel, sadece bir iş yapma değil, aynı zamanda istihdam oluşturma şeklinde de bir takım çalışmalar yaptı. Bir koordinasyon merkezi meydana getirdi, kendileri Tut halkımıza çok güzel hizmetler yapıyor, taktirle karşılıyoruz, taktir ediyoruz, ellerine sağlık. Ben çok güzel değerlendiriyorum, gerçekten evde oturan hanımlarımız, ablalarımız veya kardeşlerimiz gelip böyle hem ekonomiye katkı hemde zamanlarını güzel bir şekilde geçirmeleri çok değerli, bunu keşke diğer halk eğitimlerimiz veya kurumlarımız böyle bir harekete geçirebilse diye düşünüyorum”

– ÖZGÜVEN ARTIYOR

Öğrencilerdem Özgür Kaplan da “Lise mezunuyum, 2 tane çocuğum var, ev hanımıyım, 8 aydır yaklaşık burada gidip geliyoruz, sağolsun Halk Eğitim Müdürü İşkurla anlaşma yaptı, aylık 400 lira eve gelir oluyor. Bizler için mesala önceden de ben gitmiştim, öncesi var, burada da devam ettirip daha farklı ürünler çıkartmak için bulunduk, girdik, memnunuz. İlk olarak ahşap, buna zaten başlayalı 4 ay oldu, şuan rölyefteyim, ahşap bitti, rölyefte devam, hani nasıl diyeyim insanın kendine öz güveni artıyor, kendinin bir işe yaradığının daha da farkına varıyorsun, hayata bakış açın farklılaşıyor, kattığı çok şey var” ifadelerini kullandı.

– ÇOK BAŞARILI ÇALIŞMALAR VAR

Usta Öğretici Nuriye Solak da şu bilgileri verdi: “Burada bizim ahşap boyama olarak 3’üncü kursumuz oluyor, ilk kursumuzda su kabağından avize, cam mozaik, ahşap boyama ve o tür ürünler yaptık. Çokta başarılı olduk, oradan çıkan öğrencilerimiz şuanda kendi çapında evde yapıyorlar, yapıp satmaya başladılar. Ayrıca burada rüle kursumuzda açıldı. 3 boyutlu kağıt rölyef deniliyor, o da çok başarılı ve hala devam etmekte. Ayrıca şuanda devam eden kursumuza kadınlar geliyor, kadınlar yaşlarının ilerlemesine rağmen kimi var 50 yaşında, kimisi var 56 yaşında, öğrenci yani, şunda 40’ın altında öğrencim yok sayılır ve onlarla çok güzel yok kattetik. Çoğuları okuma, yazma bilmiyordu, kalem tutmamışlardı ama ilk defa hayatlarında fırça tuttular. Fırçayla resim, ahşap üzerine resimler yapmaya başladılar, ben gerçekten büyük katkı sundum. Türkiye genelinde gitsin Halk Eğitim Merkezlerine gitsin, ahşap boyama olsun, evde oturmaktan gerçekten bu etkinlikler çok iyi olur”

– HAYATA BAKIŞ AÇILARI DEĞİŞİYOR

Kursiyerlerin hayata bakış açılarının değiştiğini belirten Solak, “Hayata bakış açısı değişiyor, buraya gelen öğrencilerin çoğu kurs bittiği zaman biz evde ne yapacaz? Sorusu oluyor, onların ve çoğuna terapi gibi geliyor ve biz buraya geliyor, her şeyi dağıtıyoruz, atıyoruz ve rahatlıyoruz. O şekilde eve gidiyoruz diyorlar, kendi çocukları bile inanmıyor. Çocukları anneleri eve geldiğinde anne yaptığınız resimleri getir diyorlar, anneleri eve resim götürdüğünde çocukları anne bunu sen yapmamışsın, diyorlar ki anneler o kadar güzel çalışıyorlar, bayanlara çok özgüven geldi, arttı. Çoğu okuma, yazma bilmiyorlardı, ayrıca okuma yazma kursumuz verildi, şuanda okuma yazma kursumuz devam ediyor, ayrıca bayanlar kendi yaptıkları ürünleri satmaya başladılar, o da çok iyi oldu. Evde bayanlar ,evde zor bir iştir, matkapla su kabağından bayanlar onu başardı, cam vazo yine zor bir iş, onu başardılar, su kabağı matkapla çalışılır, ağır aletlerle çalışılır, onu çok güzel başardılar. Buraya gelmek isteyen ve cesaret edemeyenler var, bana ulaşırlar, bize ulaşmaya çalışırlar. Halk Eğitime geliyorlar, tekrar kurslar olacak mı, haberimiz olsun gibi sözler oluyor ve gelmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.


KAYNAK :

PERRE HABER AJANSI

 

YORUMLAR (1)

  1. Yusuf KARSLIOĞLU diyorki:

    Tut ilcesi güzellikleri hakeden insanlara ve memlekete sahip. Onlar icin, geldiği günden bu yana profesyonelce çaba gösteren kardesim Mustafa UYAR’ı tebrik ediyor, basarili calismalarinin artarak devamini diliyorum.