Son Dakika Haberler

İGD AİLESİ 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

İGD AİLESİ 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
Okunma : 195 Kere okundu Yorum Yap

 

’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla Adıyaman İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen gecede gazeteciler ve protokol bir araya geldi.

Türkiye Petrolleri Sosyal tesislerinde düzenlenen geceye Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, gazeteciler ve aileleri katıldı.

Harfane programının iptal edildiği gecede Akçakale sınırında yaşanan hain saldırı sonucu şehit düşen üç Mehmetçik ve ebediyete intikal etmiş olan gazeteciler için dernek üyesi Bilal Karadağ tarafından Kur’an tilaveti okundu.

Gazetecilik mesleğinin oldukça zor ve özveri isteyen bir meslek olduğunu dile getiren Adıyaman İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Derneği Başkanı Metin Harıkçı; “Basın Kuruluşu yayın yaptığı memleket için, basın mensubu çalıştığı yayın kuruluşu ve memleketi için büyük bir değerdir. Çünkü Basın kuruluşları ve basın mensupları bulundukları ilin gözü, kulağı ve sesi olmaktadır. Bu kadar önemli görevi icra eden basın kuruluşları ve basın mensupları ne yazık ki her geçen gün kan kaybetmektedir. Geliri düşerken, gideri artmakta ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir çok basın kuruluşu yayın hayatına son vermek zorunda kalmıştır. Bunlar yetmezmiş gibi gelişen teknolojiyle birlikte elinde akıllı telefonu olan herkes neredeyse bir gazeteci olmuş durumda. Haftalık, günlük gazete veya internet sitesi bir dilekçe ile çok rahat bir şekilde hayata geçirilebiliyor. Esas mesleği olmasa bile kişiler bir anda gazeteci kimliğine sahip oluyor. Bu bakımdan bizlerin en büyük talebi basın yasasının bir an evvel çıkarılarak gerçekten gazetecilik yapanla yapmayanların ayrıştırılması, yapan arkadaşlarımızın da mesleğinin hakkını vermesidir. Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Ebediyete intikal eden değerli meslektaşlarımızı rahmetle anıyor görevi başında olan değerli meslektaşlarımıza sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Bugün bizlerle birlikte olan, sayın Valimiz Mahmut Çuhadar’a, CHP Adıyaman milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere’ye, Göndermiş oldukları telgrafla günümüzü kutlayan AK Parti Adıyaman Milletvekillerimiz Ahmet Aydın’a, İbrahim Halil Fırat’a, Annesinin rahatsızlığı nedeniyle hastanede olmasına rağmen telefonla mesaj ileten Belediye Başkanımız Süleyman Kılınç’a, Türkiye Petrolleri Bölge Müdürüüz Hikmet Aslandere’ye, Belediye Basın Müdürümüz İskender Korkut’a, Türkiye Petrolleri Sosyal Tesisler Müdürü Abdurrahman Şahin’e, ekibine, Gazeteci meslektaşlarımıza ve değerli ailelerine teşekkür ediyorum” dedi.
Gazetecilik mesleğinin meslekler arasında en kutsal mesleklerden birisi olduğunu dile getiren Türkiye Büyük Millet Meclisi Divan Üyesi ve CHP Adıyaman milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere; “Doğru, dürüst, ilkeli gazetecilik illerin, ülkelerin kalkınmasında toplumun ilerlemesinde büyük bir yere sahip olduğunu görmekteyiz. Gazetecilik gerçekten özellikle günümüzde en zor mesleklerden biridir. Gazeteci özü itibarıyla aslında muhaliftir. Gazetecinin kılavuzu gerçekliktir, doğruluktur. Gazetecinin kutup yıldızı doğru haberdir, gerçeğe ulaşmaktır. Tabi içinde yaşadığımız şartlar, ekonomik şartlar, ülkenin içinde bulunduğu siyasi şartlar ve diğer sorunlar zaman zaman gazetecilerimizin istediği gibi rahat bir ortamda çalışmasına maalesef müsaade etmiyor. Gazetecilerin gerçekten görevini yerine getirmeye müsaade etmiyor. Yeni yılla birlikte temennimiz gazeteci emekçilerin emeklerinin karşılığını aldığı, hemde kendilerini, düşüncelerini, kendi insanı, milleti için yararlı gördüklerini rahatlıkla yaza bildiği, konuşa bildiği ve tartışa bildiği ortama kavuşurlar. Milletvekiliniz olarak Pandemi sürecinde büyük sıkıntılar yaşayan yerel basınımızın sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında sürekli dile getiriyorum, getirmeye de devam edeceğim. Sizler nasıl ki kamuoyunun kulağı, gözü ve sesi oluyorsanız milletvekiliniz olarak bende gazetecilerin sesi olacağım. Hep birlikte Adıyaman’ımız için basınımızla, valiliğimizle, kamu kurumlarımızla, sivil toplum örgütlerimiz ve halkımızla birlikte çok güzel çalışmalar inşallah yaparız. Bu şekilde haberinde doğrusunu, hizmetinde güzelini birlikte sunarız. İlimizde kurulan ve Adıyaman basınına renk katan Adıyaman İnternet Yayıncıları derneğini ve 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününüzü kutluyor

generic levitra

, görevlerinizde başarılar diliyorum. Bu güzel gecede bizleri bir araya getiren dernek başkanı Metin Harıkçı ve dernek üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Milli Mücadeleden bu yana vatan için, millet için her türlü fedakarlığa göğüs germiş Hasan Tahsin gibi bir değerini bu uğurda şehit vermiş meslektaşlar kutsanmaya, kutlanmaya ve saygı görmeye layıktırlar. Bütün çalışan gazetecilerimizin 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü tebrik ediyorum. Basın kuruluşlarının ve Gazetecilerin toplumdan ve meslekten kaynaklanan bir takım sıkıntıları vardır. Bunların çözümü yönünde irade de mevcuttur. Ben çok fazla yasayı karartmamak gerektiğini düşünüyorum. Ama gazetecilerin doğrudan ve adaletten ayırılmamalarını en önemli haslet olduğunu sözlerine eklemek istiyorum. Çünkü basın bilindiği üzere yasama, yürütme ve yargıdan sonraki dördüncü gücümüzdür. Onlar kadar etkilidir, kamuoyu oluşturur, kamuoyunu yönlendirir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, doğru yönlendirilmesi sonucunu doğurur. Eğer yanlış bilgilendirme, yanlış yönlendirilme olursa elbette ki yanlış sonuçlar doğurur. O yüzden yaptığınız meslek, yaptığınız iş çok önemlidir. Bu işi dost doğru yapmak, hakkıyla yapmak, vatandaşın doğru bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi bizlerin dolasıyla önem verdiğimiz, önemsediğimiz bir iştir. Bu anlamda tekrar hepinizin çalışan gazeteciler gününü ayrı ayrı tebrik ediyorum, ailenizle birlikte, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı günler diliyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolasıyla değerli basın mensuplarıyla bizleri bir araya getiren Adıyaman İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler derneği başkanı Metin Harıkçı ve değerli üyelerine teşekkür ediyorum.” Dedi.