Son Dakika Haberler

BUZAĞILAR ÖLMESİN KONULU EĞİTİM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

BUZAĞILAR ÖLMESİN KONULU EĞİTİM TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Okunma : 3.116 Kere okundu Yorum Yap

Buzağı, bir hayvancılık işletmesinin geleceğinin teminatıdır. Dişi buzağı ileride hayvancılık işletmesinin anaç materyalini oluşturacak ve süt üretiminin sürdürülebilirliğini sağlayacak olması nedeniyle büyük önem taşır. Erkek buzağı ise ileride besi materyalini oluşturacak ve karlılığın sürdürülebilirliğini sağlayacak olması nedeniyle işletmeye büyük bir katkı sağlar. Süt fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle sadece buzağıdan kar edebildiklerini söyleyen yetiştiricilerin sayısı bir hayli fazladır.

Doğal olarak, bu söylenen konuların hayata geçirilebilmesi en başta buzağının verim çağına kadar yaşatılabilmesine bağlıdır. Oysa ülkemizde buzağıların önemli bir bölümü bırakın verim çağına kadar yaşamayı bir aylık bile olmadan çeşitli nedenlere bağlı olarak ölmektedirler. Elde kesin rakamlar mevcut olmasa da yeni doğan buzağıların yaklaşık %20 sinin henüz bir yaşına gelmeden öldükleri ileri sürülmektedir.

Ülkemizde buzağı kayıpları ciddi oranlara ulaştığı bu dönemde konu hakkında yetiştiricilerimizi bilgilendirmek, doğum sonrası buzağı kayıplarını minimize etmek için doğum esnasında ve doğum sonrasında neler yapılmalı, nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında kaymakamlık toplantı salonunda eğitim toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen eğitime Tut Kaymakamı Onur Şatıroğlu, Tut Belediye Başkanı Cemal Avcı, Adıyaman Veteriner Hekimler Odası Başkanı Orhan Öztürk, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Tut İlçe Müdürü Erdal Yılmaz, Tut ve Adıyaman’da ki Veteriner Hekimleri ile hayvancılıkla uğraşan üreticiler katıldı.

 

Haber&Fotoğraf:Tut Kaymakamlığı