Son Dakika Haberler

BOYUNDERE İLKOKULU’NA “BEYAZ BAYRAK” ÖDÜLÜ VERİLDİ.

BOYUNDERE İLKOKULU’NA “BEYAZ BAYRAK” ÖDÜLÜ VERİLDİ.
Okunma : 1.383 Kere okundu Yorum Yap

Adıyaman  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Adıyaman  Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Beyaz Bayrak Projesi” kapsamında İlçemize bağlı Boyundere İlkokuluna Beyaz Bayrak ödülü verildi

Adıyaman Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen beyaz bayrak dağıtım törenine Adıyaman Sağlık müdürü Mehmet Emin Taş, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Erdoğan, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Milli Eğitim Müdür Vekili Kazım Çoban, Maarif Müfettişler Başkanı Mehmet Ali Akın ve okul müdürleri katıldı. Eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” imzalanmış, söz konusu protokol kapsamında, belirlenen kriterlere göre denetlenen okullardan, denetim sonucunda 100 puan üzerinden, 90 ve üzeri puan alan okullara, üç yıl için geçerli olan, okul sağlığını ve temizliğini simgeleyen, “Beyaz Bayrak” , “Sertifika” ve “Prinç Levha”  verilmektedir. 2015 -2016 Eğitim öğretim yılında ilimiz genelinde yaklaşık  80 okul Beyaz Bayrak ödülüne başvurmuş, 46 okula Beyaz Bayrak ödülü verilmiştir. Tut ilçemizden başvuran Boyundere İlkokulu da bu ödüle layık görülmüştür. Adıyaman Halk Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda yapılan ödül töreninde Beyaz Bayrak ve Sertifikasını Okul Müdürü Ömer ERGİN almıştır.

BEYAZ BAYRAK NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ve özel, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseler ile Mesleki Eğitim Merkezi, Halk Eğitim Merkezi, Eğitim Uygulama ve İş Sağlığı Eğitim Merkezleri gibi eğitim kurumlarını temizlik ve hijyen yönünden teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlamaktadır. Beyaz Bayrak alacak kurumlar için okul çevresi, bina içi, koridorlar, sınıflar, idari birim, spor salonu, tiyatro salonu, atölyeler, laboratuvarlar, tuvalet ve lavabolar, içme suyu, kantin, kooperatif/ yemekhane, ilkyardım eğitimi almış sertifikalı personel, ecza dolabı, temizlik görevlisi, temizlik malzemeleri, katı-sıvı atıkların geri dönüşümde toplanması, temizlik imza çizelgesi, engelli rampası ve engelli tuvaleti, hijyen eğitimi verilmesi kriterlerine göre puanlama yapıldığı belirtildi.